Eyelid Aesthetics

35-40 yaşlarından sonra göz kapaklarında ve kaşlarda bir takım değişiklikler yüzümüzün daha yorgun ve yaşlı görünmeye sebep olur. Daha erken ya da daha geç olmasını özellikle genetik faktörlere ve güneş hasarı gibi çevresel etkiler değiştirir.

Üst ve alt göz kapaklarında sıklıkla yorgun ya da yaşlı görünmemize sebep olan değişiklikler nelerdir?

Deri fazlalığı: Göz kapağı derisi çok ince bir deridir. 35 li yaşlardan sonra özellikle yeçekimi etkisi ile birlikte kaşlarımız ve alnımız aşağıya doğru yer değiştirir. Bu etki ve derinin zaman içerisinde elastikiyetini kaybetmesi ile özellikle üst göz kapağında ve alt göz kapağında deri fazlalığı oluşur. Üst göz kapağındaki deri fazlası bazen üst göz kapağı sınırından aşağı düşer ve hatta görmeyi dahi zorlaştırır.

Şişlikler: Görme organımız olan göz küresi bir yağ yastıkçığı içerisine oturur. Üst göz kapağı ve alt göz kapağı derisinin altında bu yağ yastıkçığı ince bir zar tabakası ile çevrelenmiştir. Yine bu zar tabakasının gevşemesi ve zayıflamasına bağlı alt ve üst göz kapağında uykusuz, yorgun bir görünüme neden olan şişlikler oluşur. Aslında bu göz etrafındaki şişlikler yağ tabakasının öne doğru bombeleşmesidir.

Alt ve üst göz kapağındaki deri fazlalığı, derinin elastikiyetini kaybetmesi, güneş hasarı gibi birçok etken ince kırışıklıklar oluşmasına sebep olur.

Kaşların düşmesi: Kaşların aşağıya doğru yer değiştirmesi yine üst göz kapağı derisindeki fazlalığı arttırır. Kaşların kaldırılması üst göz kapağı estetiği ameliyatları ile birlikte genellikle yapılır ve sonuç daha başarılı olur.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatında neler değiştirilir?

Üst göz kapağı estetiği ameliyatında genellikle üst göz kapağındaki fazla cilt ve kas alınır. Üst göz kapağının açılması ve gözün daha aydınlık görünmesi sağlanır. Fıtıklaşmış olan ve gözün şiş gözükmesine sebep olan yağın fazlası alınır, sarkmış olan göz yaşı bezide yukarıya taşınarak daha genç bir görünüm sağlanır.

Üst göz kapağı ameliyatından sonra iz kalırmı?

Bu ameliyattan sonra erken dönemde bir iz oluşur. Üst göz kapağı genellikle derisi çok iyi iyileştiğinden yaklaşık 3. aydan sonra bu iz çok ince bir beyaz çigi haline gelir ve başka birisi tarafından yakından dahi fark edilemeyecek kadar iyi iyileşir. Kötü iz kalması çok nadir görülen bir durumdur. Ben meslek hayatımda hiç karşılaşmadım.

Alt göz kapağı ameliyatında iz kalırmı?

Alt göz kapağı estetiği ameliyatında birden fazla kesi ve ameliyat şekli tariflenmiştir. Klasik diyebileceğimiz ameliyat şeklinde kirpikli kenarın altından bir kesi yapılır ve ve bu kesiden fazla yağ cilt ve kas alınarak göz kapağı gerilir. Bu ameliyat ile ilgili en önemli risk göz kapağında seviye kaybı oluşabilmesi riskidir.

Ben son yıllarda çok nadir bu yöntemi uyguluyorum. Ameliyat tekniği olarak içeriden yani göz kapağının iç kısmından yapılan kesiler ile yapılan göz kapağı estetiği ameliyatlarını tercih ediyorum. Böylece dışarıda bir iz kalmıyor hem de göz kapağının seviye kaybı riski neredeyse ortadan kalkıyor. Dikkatli yapıldığında olukça güvenilir bir yöntem. Alt göz kapağındaki torbalanmayı neredeyse tama yakın düzeltiyor. Bu ameliyat tekniğinde cilt çıkarmadığınız için cilde kimyasal peeling yaparak ince kırışıklıklar ve derinin daha gergin görünmesini sağlıyorum. Eğer kemik çerçevenin olduğu yerde bir çöküklük ya da oluk var ise oraya da eş zamanlı yağ enjeksiyonu yapıldığında sonuç daha başarılı oluyor.

Bu ameliyatlardan sonra ne zaman normal görünürüm?

Bu ameliyatlar aslında küçük müdahaleler gibi gözükse de cilt göz kapağında çok ince olduğundan ve bu yüzden kolay şiştiğinden ödemin büyük ölçüde geçmesi 15 günü bulur. İlk 3-4 gün çok ciddi ödem oluşur ve iş yaşamına belki bir koyu güneş gözlüğü ile başlamak 5-7 gün sonra mümkün olabilir. 1. ayın sonunda büyük ölçüde normale yakın ama biraz kalın göz kapaklarının ve hafif kırmızı izleriniz olacaktır. 3. ayın sonunda sizi tanımayan birisi ameliyat olduğunuzu anlayamaz.

Bu ameliyatlar lokal anetezi ile yapılabilirmi?

Hem alt göz kapağı hem üst göz kapağı estetiği ameliyatları lokal anestezi ile yapılabilir. Hastanede yatış olmadan ameliyat sonrası evinize gidebilirsiniz.